Blog študent
milý študenti,
Som Miloš a vymyslel som pre vás takúto stránku, ktorá má podkategórie o ktorých sa budeme zaoberať rôznymi vzdelávacími článkami alebo, len to čo ťa najviac zaujíma, baví. Dúfam, že vás to bude baviť
Tu nižšie si môžeš prečítať článok, ale prečítaj ho dokonca.
Vzdelanie na Slovensku
teoretické vysvetlenie:
ak ťa to nebaví pozri praktické vysvetlenie
Tu nižšie si môžeš prečítať článok, ale prečítaj ho dokonca.
Vzdelanie na Slovensku
teoretické vysvetlenie:
ak ťa to nebaví pozri praktické vysvetlenie
Stupne škôl
- Materské školy (3-6 roční)
- Základné školy (6-15 roční)
- Stredné školy (15-19 roční)
- Vysoké školy, univerzity (od 19 rokov)
Školy podľa zriaďovateľskej pôsobnosti
- Štátne
- Cirkevné
- Súkromné
Materská škola
Vzdelávanie detí na Slovensku sa začína už v materských školách. Deti navštevujú materskú školu od 3 rokov, prípadne neskôr, podľa rozhodnutia rodičov.
Učia sa v nej základné poznatky v závislosti od veku, učia sa kresliť, recitovať, spievať, poznávať prírodu, farby a veci okolo seba. V predškolskom veku (5 - 6 ročné deti) sa učia napríklad rozoznávať geometrické tvary, mesiace v roku, názvy dní, osvojujú si hygienické návyky. Učiteľom v materskej škole sa môže stať absolvent strednej pedagogickej školy alebo vysokej školy v príslušnom odbore.
Základná škola
Na Slovensku začínajú chodiť deti do školy po dosiahnutí veku 6 rokov.
Základná škola má dva stupne. Prvý stupeň trvá 4 roky (1. – 4. ročník), od piateho do deviateho ročníka sa deti vzdelávajú na druhom stupni. Druhý stupeň trvá 5 rokov (5. – 9. ročník).
Prechod z prvého stupňa na druhý nie je podmienený prijímacími skúškami, žiak po úspešnom absolvovaní štvrtého ročníka pokračuje v štúdiu. Inou možnosťou je prestup na gymnázium, ktoré poskytuje osemročné štúdium. Prestup na gymnázium je podmienený prijímacími skúškami a vyhovujúcim prospechom na prvom stupni základnej školy.
Vzdelávanie na prvom stupni je odlišné od vzdelávania na druhom stupni. Kým na prvom stupni väčšinu vyučovacích predmetov učí jeden učiteľ, na druhom stupni učí každý vyučovací predmet iný učiteľ.
Učiteľom pre prvý stupeň sa môže stať absolvent vysokej školy, v odbore učiteľstvo pre prvý stupeň základných škôl. Na druhom stupni je učiteľ špecializovaný väčšinou pre vyučovanie dvoch až troch vyučovacích predmetov. Učiteľom môže byť absolvent vysokej školy príslušného odboru.
Na prvom stupni majú žiaci najmenej štyri a najviac šesť vyučovacích hodín, priemerne trvá vyučovanie do pol jednej popoludní. Žiaci na druhom stupni majú päť až šesť vyučovacích hodín a vyučovanie končia medzi jednou až pol druhou hodinou popoludní. Jedna vyučovacia hodina má trvanie 45 minút, medzi každou vyučovacou hodinou sú krátke prestávky.
Počas 9. ročníka sa žiak rozhodne, na akej strednej škole chce v štúdiu pokračovať. Vyberá si školy, ktoré zodpovedajú dosahovaným výsledkom v základnej škole a jeho záujmom. O prijatí žiaka na strednú školu rozhoduje príslušná škola na základe dosiahnutých študijných výsledkov, prípadne výsledkov prijímacích testov.
Vyučovacie predmety na prvom stupni základnej školy
- Matematika
- Slovenský jazyk, čítanie, písanie
- Prvouka (1. – 2. Ročník)
- Prírodoveda (3. – 4. Ročník)
- Vlastiveda (3. – 4. Ročník)
- Hudobná výchova
- Náboženská výchova alebo Etická výchova
- Výtvarná výchova
- Telesná výchova
Vyučovacie predmety na druhom stupni základnej školy
- Matematika
- Slovenský jazyk a literatúra
- Anglický jazyk alebo Nemecký jazyk (alebo oba súčasne)
- Fyzika
- Chémia
- Prírodopis
- Zemepis
- Dejepis
- Výtvarná výchova
- Telesná výchova
- Občianska náuka
- Náboženská výchova alebo Etická výchova
- Technické práce
Stredná škola
Po ukončení 9. ročníka základnej školy pokračuje žiak v povinnej 10 ročnej školskej dochádzke na zvolenej strednej škole, do ktorej bol na základe rozhodnutia príslušného školského systému prijatý. Školstvo na Slovensku rozoznáva niekoľko typov stredných škôl.
Stredné odborné školy
Na stredných odborných školách a spojených stredných školách, ktoré poskytujú učňovské odbory, trvá štúdium dva roky (obmedzené množstvo odborov), tri alebo štyri roky.
Trojročné štúdium pre jednotlivé odbory je ukončené záverečnou skúškou, po ktorej študent dostane výučný list. Na základe študijných výsledkov a individuálnych potrieb majú absolventi možnosť pokračovať v dvojročnom nadstavbovom štúdiu za účelom dosiahnutia maturitnej skúšky. Absolvovaním maturitnej skúšky je dosiahnuté úplné stredoškolské vzdelanie, aké poskytuje školstvo na Slovensku. Učňovské odbory sú napríklad: strojárske, stavbárske, drevárske, železničné, elektrotechnické, služby – kuchár, čašník, kaderník, predavač, pekár, cukrár, mäsiar, a iné.
Štúdium, ktoré trvá štyri roky, je ukončené maturitnou skúškou. Vyučovanie na stredných školách poskytuje priestor pre praktickú výučbu žiakov v danom odbore, preto študenti pravidelne absolvujú prax, kde nadobúdajú nové zručnosti potrebné na vykonávanie príslušného odboru.
Stredné školy a gymnáziá
Stredné školy poskytujú štúdium v trvaní štyri alebo päť rokov. Na Slovensku existujú stredné školy elektrotechnické, geodetické, hotelové, konzervatóriá, priemyselné, zdravotnícke, obchodné akadémie, športové, umelecké, poľnohospodárske, drevárske, farmaceutické, chemické, pedagogické a iné. Gymnáziá na Slovensku poskytujú štúdium v trvaní štyroch rokov (ak sa žiak hlási na gymnázium po ukončení 9. ročníka základnej školy), alebo osemročné štúdium (ak sa žiak hlási na gymnázium po ukončení 4. ročníka). Gymnázium poskytuje všeobecné vzdelanie, po ukončení študenti väčšinou pokračujú v štúdiu na vysokej škole. Organizácia vyučovania je podobná ako v základných školách, vyučovacia hodina trvá 45 minút, medzi každou hodinou je krátka prestávka. Vyučovanie trvá priemerne 6 – 7 vyučovacích hodín.
Štúdium je ukončené maturitnou skúškou, ktorá má písomnú a ústnu časť.
Povinná školská dochádzka
Výchova a vzdelávanie v základných školách, stredných školách a školských zariadeniach v súlade so zákonom č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 184/2009 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonom č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákonom č. 597/2003 Z.z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v znení neskorších predpisov.
Základné školy sú určené pre deti od 6 do 15 rokov, stredné školy a gymnáziá, stredné odborné školy a vysoké školy (univerzity) sú prístupné pre starších študentov.
Povinná školská dochádzka určená školským systémom na Slovensku trvá desať rokov, žiak v nej pokračuje na inom type školy. Okrem toho ponúka školstvo aj možnosť navštevovať základné umelecké školy, kam môžu deti chodiť dobrovoľne mimo riadneho vyučovania. Na základných školách môžu menšie deti tráviť čas po vyučovaní v školských kluboch.
praktické vysvetlenie:
ak ťa teoretické vysvetlenie nudilo alebo nebavilo, tak ale toto si prečítaj, otvorí ti to oči
mňa tá teória vôbec nebavila, a vieš prečo?
no tak ja ti to poviem:
teória je úplne iná ako prax
ak sa ti niečo nepáči na škole máš dve možnosti:
- vzdať sa a odísť do inej krajiny
- bojovať a zveleďovať svoju krajinu
všetko ti vysvetlí táto fráza:
Ten, kto lipne na živote, ho stratí – ale ak ho stratí pre správnu vec, vlastne ho získava.