Poloha a držanie tela časť 1 teória

úryvok z textu knihy - Rečová komunikácia Oľga Škvareninová - tento článok je postavený na tejto knihe. A niektoré úryvky sa v texte objavia, no nie sú kompromitujúce, len vysvetľujú o čo v knihe vlastne ide.

Poloha a držanie tela 
časť 1 teória

Na začiatku tohto textu je napísaní taký výrok:
 "Kto sa drží iných, tomu sa svet kymáca. Kto sa opiera len o samého seba a... ...,stojí pevne"
(Paul Heyse)

Poloha či držanie tela je taktiež je z foriem neverbálnej komunikácie. Ľudia komunikujú rôzne, svoj život taktiež upravujú svojimi neverbálnymi prejavmi, ktoré si okolie všimne či nevšimne, raz všimne a bude na úplne inom statuse, ako aj bol. 


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čo je posturika
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čo je posturikaVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čo je posturika

Človeku nie je jedno, ako sa človek správa, či sa rozpráva s človekom priamo keď leží, stojí a sedí. A preto partnerovi nie je ľahostajné ako sa správa počas komunikácie ku prijímateľovi, lebo čaká na spätnú odpoveď. Reagovanie prijímateľa nemusí byť rečou, ale aj postojom tela, čo je - postiruka a niekedy sa používa aj postirológia.


Poloha tela, ktoré človek v akej chvíli zaujme, prezrádza o ňom samom. Celé naše telo vysiela signály, na ktoré si okolitý môžu hneď všimnúť a na ne aj reagovať. Pri dešifrovaní týchto signálov sa prijímateľ dozvie čo si vysielateľ myslí. Informácie ako napr. poď bližšie, som unavený, nezaujíma ma to, som znechutený, nemám sa chuť s tebou baviť a pod.

Z postoja sa taktiež dá vyčítať aj stupeň sebavedomia a menejcennosť, hnev, agresivita, radosť a šťastie... Mnohé dievčatá sa sťažujú, prečo napriek ich kráse a dobrote sa obzerajú všímajú si škaredšie, moletné priateľky? Pretože ich priateľky asi signalizovali ich telom a držaním tela, že nechoď sem, nepribližuj sa ku mne a pod. Naopak človek, ktorý má nízku sebaistotu spoznáme tak, že sa neusiluje o kontakty, má sklonenú hlavu a hrudník.

Človek nedáva adresátovi najavo len to aký je jeho psychický a fyzický stav, ale tiež dáva najavo jeho momentálny stav k adresátovi, ktorý sa časom môže tiež meniť. Napr. Manželský pár, ktorý je pohádaní má odmietavý postoj tela, ale ak pôjdu do poradne a ich stav sa upraví, a aj postoj tela sa môže zmeniť


Viac informácií nabudúce --- Prax a príklady na polohu a držanie tela časť 2






Keď máte otázky, komentáre alebo návrhy na zlepšenie nebojte sa mi odpísať na Email: 

Paulovic.milos.ml@gmail.com 

Alebo telefón, ktorý si zistíte a požiadate ma oň cez Email.


Ďakujem za prečítanie a verím, že vám to pomôže













Dejepis

Čo je to a v čom nám pomáha, práve o tom bude dnešní článok, ktorý si môžete prečítať práve teraz a vedieť viac zaujímať sa o záľuby a budov...